Pogo Blog

Piszemy o nowościach sprzętowych, patentach na usprawnienie działania roweru oraz ciekawych trasach, które lubimy odwiedzać.

Rowerowy multitool 8-Bit Pack Pliers od WTC - recenzja

32.jpg

Wolf Tooth wypuścił niedawno nowy zestaw kluczy rowerowych - lekki, wszechstronny multitool 8-Bit Pack Pliers z 17 funkcjami, w tym takimi, które raczej rzadko spotyka się w standardowych rowerowych narzędziach. Przetestowałem. Co o nich myślę? Zapraszam do przeczytania recenzji.

Nowy multitool od WTC

Seria lekkich i przyjemnych w przechowywaniu narzędzi Pack Tools od Wolf Tooth Components to jeden z hitów sprzedażowych tej marki. Sprawdzają się rewelacyjnie, wyglądają świetnie i są naprawdę dopieszczone w każdym najdrobniejszym szczególe. Ulubione klucze rowerowe wielu rowerzystów, choć przyznaję, niestety nie najtańsze, to system EnCase, czyli podręczny zestaw kluczy do roweru, chowany w kierownicy. Teraz do grupy bestsellerów od WTC ma moim zdaniem szansę dołączyć multitool 8-bit Pack Pliers, łączący w sobie aż 17 funkcji. 

Multitool 8-bit Pack Pliers

Podobnie jak poprzednik tego narzędzia, czyli Master Link Combo, komplet kluczy rowerowych od WTC jest małym cudem inżynierii, które z przyjemnością bierze się w ręce. Otwiera się w nożycowy sposób, tak samo jak poprzedni model i ma takie same szczypce rowerowe, zaprojektowane do zdejmowania i zakładania spinki łańcucha lub poluzowania upartej nakrętki blokującej zawór systemów tubeless. Wielokrotnie korzystałem z tego starszego modelu narzędzia do obu celów i zawsze sprawdzał się on niezawodnie. Dlatego nie była dla mnie zaskoczeniem precyzja nowego multitoola.

 

Master Link Combo a 8-bit Pack Pliers - różnice

Podobnie jak Master Link Combo, wersja 8-bit Pack Pliers jest wykonana z aluminium 7075-T6. Tak jak poprzednik, nowy multitool daje możliwość przechowywania spinek łańcucha. Wykorzystuje wbudowane magnesy nie tylko  do mocowania spinek, ale i utrzymania na miejscu bitów, wyciora i dodatkowego klucza do szprych. To jednak nie wszystkie różnice. Narzędzie 8-bit Pack Pliers nie ma funkcji łyżki do opon. Rękojeść jest dłuższa niż w starym modelu, co zapewnia lepszą dźwignię (nawet do 40 Nm) dla gniazda bitowego na końcu narzędzia bez szczypiec. To czyni je o 30 mm dłuższymi, 1 mm grubszymi i o 31 gramów cięższymi niż poprzedni model kluczy. Mimo to, ten nowy klucz wielofunkcyjny rowerowy, przy swojej wadze 69 gramów, jest wciąż jednym z najlżejszych tooli w swojej klasie.

Kolejną różnicą jest to, że poprzednie szczypce Master Link dają możliwość przechowywania dwóch par spinek łańcucha, podczas gdy nowe zmieszczą jeden komplet.

Multitool 8-bit Pack Pliers

 

Wolf Tooth 8-Bit Pack Pliers - funkcje

Narzędzie wielofunkcyjne Wolf Tooth 8-Bit Pack Pliers zostało stworzone z myślą o prawie każdej drobnej naprawie w terenie, bez względu na to, czy jeździsz rowerem górskim czy szosowym. Co łączy w sobie to cudo od WTC? Ten zestaw kluczy do roweru zawiera:

 • klucz do nypli rowerowych
 • klucz do wentyla
 • śrubokręt płaski
 • śrubokręt krzyżakowy
 • imbusy rowerowe 2, 2.5, 3, 4, 5, 6 i 8 mm
 • klucz Torx T10 i T25
 • szczypce do rozpinania spinek łańcucha
 • wycior do czyszczenia zaworu z mleczka uszczelniającego
 • klucz do dokręcania nakrętki kontrującej wentyl (przydatne przy bezdętkowych kołach)
 • magazynek na spinki łańcucha, np. KMC Missing Link, SRAM lub Shimano
Multitool 8-bit Pack Pliers

Ta lista funkcji wciąż jednak nie wyczerpuje wszystkich możliwości multitoola z wilczymi zębami. Jak sama nazwa wskazuje, szczypce 8-Bit mają osiem oddzielnych końcówek umieszczonych w uchwytach. Siedem z tych nasadek pasuje do 4-milimetrowego sześciokątnego otworu w 8-milimetrowej głowicy obrotowej na jednym końcu narzędzia. Jako ciekawostkę mogę dodać, że głowica akceptuje bity zastosowane w narzędziu EnCase. Sześć bitów sześciokątnych umieszczonych w dużym prostokątnym wgłębieniu po wewnętrznej stronie rękojeści obejmuje dwustronny klucz Torx T10 i T25, śrubokręt płaski nr 3,5 i krzyżakowy nr 2 oraz sześciokątny w rozmiarach 2, 2,5, 3, 4, 5 i 6 mm. Siódmy, nasadowy klucz 4 mm, przechowywany w tylnym, zewnętrznym zagłębieniu uchwytu, służy również jako klucz do szprych i klucz do odkręcania zaworu wentyla. Ósmy element to wycior przeznaczony do czyszczenia zatkanych trzpieni zaworów i usuwania zaschniętego uszczelniacza do opon bezdętkowych.

 

8-Bit Pack Pliers w akcji

Klucz rowerowy Wolf Tooth 8-Bit wypadł w moich testach bardzo dobrze. Doskonale leży w dłoni, jest zaskakująco lekki, wygodny w użytkowaniu, a dzięki wbudowanym magnesom ma się pewność, że w trakcie pracy, czy nawet samego otwierania, nic przypadkowo z niego nie wypadnie. W przypadku takich czynności, jak na przykład zdjęcie pedału, można ustawić głowicę obrotową pod kątem 90° i przyłożyć 40Nm momentu obrotowego dzięki dużej dźwigni. 8-Bit sprawdza się bardzo spoko jako klucz do pedałów rowerowych. A gdy głowica obrotowa jest ustawiona na wprost, działa jak śrubokręt, ułatwiając obracanie podczas odkręcania łatwo dostępnych śrub.

Multitool 8-bit Pack Pliers

 

Zalety i wady nowego narzędzia WTC

Moim zdaniem jest to świetne narzędzie, które zadowoli nawet najbardziej wymagających. Do jego głównych plusów zaliczam:

 • przemyślany zgrabny projekt
 • mikro rozmiar oraz wagę
 • upakowanie wielu funkcji
 • wystarczającą wytrzymałość do dokręcania / odkręcania pedałów czy wyjątkowo opornych śrub
 • konstrukcja rękojeści sprytnie kryje w sobie schowek na klucze oraz spinki łańcucha, a przy tym dobrze leży w dłoni
 • estetyka, industrialny wygląd, obróbka CNC, anoda

Za pewną wadę można natomiast postrzegać brak typowego rozkuwacza łańcucha oraz cenę, na którą pewnie nie każdy entuzjasta rowerowy może sobie pozwolić. Choć wychodzę z założenia, że jak na wszechstronność tego narzędzia, jego wytrzymałość, czyli potencjalnie pracę przez długie lata, a także perfekcyjne wykonanie ze świetnych materiałów, to jego cena się broni. I zastrzegam od razu, że nie wdaję się nigdy w dyskusje na temat cen na żadne akcesoria rowerowe. Wiadomo - co jest drogie, a co tanie to rzecz względna i zależna od grubości czyjegoś portfela, a do czyichś portfeli nie mam w zwyczaju zaglądać. Wracając jednak do wartości 8-Bit Pack Pliers - ja należę do tych, którzy wolą wydać hajs raz, a porządnie, niż płacić za kilka nieco tańszych rozwiązań, najczęściej niestety gorzej wykonanych, mniej trwałych, toporniejszych czy po prostu nie oferujących tego samego zakresu funkcji.

Multitool 8-bit Pack Pliers

 

Ogólna ocena nowych kluczy WTC

Jeśli tak jak ja, masz świra na punkcie optymalizacji pakowania rowerowych szpejów, to na bank docenisz 8-Bit Pack Pliers, nad którego projektem i wykonaniem dumały mądre głowy z WTC. Mega lekki multitool, płaski, mały, zgrabny, łatwy do przechowywania, a do tego poręczny, wszechstronny i naprawdę mocarny. Zakres jego funkcji naprawdę pokrywa praktycznie wszystkie naprawy, z jakimi możesz mierzyć się w terenie. A do tego, jeśli masz słabość do elegancko wykonanych rowerowych akcesoriów najwyższej klasy, to estetyka jego wykonania i dbałość o szczegóły na bank Cię zadowolą. Jeśli więc ktoś pyta: jakie klucze do roweru, bez wahania polecam ten sprytny multitool z wilczymi zębami.do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl