Piszemy o nowościach sprzętowych, patentach na usprawnienie działania roweru oraz ciekawych trasach, które lubimy odwiedzać.

Manetka ReMote Sustain do sztycy Rock Shox Reverb

36.jpg

RockShox Reverb jest prawdopodobnie najbardziej popularną sztycą typu dropper dostępną obecnie na rynku. Popularność ta pewnie wynika z faktu, że Reverb jest często standardowym wyposażeniem wielu rowerów górskich. Jeśli Twój rower jest wyposażony w napęd SRAM, prawdopodobnie ma hamulce SRAM, zawieszenie RockShox i regulowaną regulację Reverb. Reverb różni od wszystkich innych dropperów podstawowa rzecz: jego manetka jest hydrauliczna, w przeciwieństwie do większości sztyc aktywowanych mechaniczną wajchą. Poniżej chciałbym przedstawić Ci pewien sprytny gadżet od Wolf Tooth Components. Jest nim manetka ReMote Sustain.

 

Manetka ReMote Sustain - konwersja z hydrauliki na mechaniczne rozwiązanie

Przez pewien czas każdy Reverb był wyposażony w manetkę w formie małego przycisku. Standardowa manetka RockShox jest daleka od ergonomii i jej aktywacja wymaga dużej siły. W pewnym momencie RockShox wreszcie wypuścił nową manetkę, która naśladuje ergonomią ich manetki do zmiany biegów. Jednak nadal jest to system w pełni hydrauliczny.

Wolf Tooth Components poszedł o krok dalej, wprowadzając adapter ReMote Sustain. Jest to system składający się z 3 elementów: adaptera sztycy Sustain, standardowego pancerza, linki Jagwire oraz manetki Wolf Tooth ReMote. Manetka ReMote posiada doskonałą reputację na rynku, a nasi zawodnicy ją uwielbiają. Teksturowana powierzchnia łopatki obracającej się na łożysku Enduro, szeroki zakres ustawień oraz przemyślana konstrukcja z zabezpieczeniem przed zniszczeniem w przypadku grubego dzwona, stawia ReMote w czołówce sprzętu dla wymagających riderów.

ReMote Sustain pasuje do modeli A i B sztyc Rock Shox Reverb. Na stronie produktu znajduje się informacja, jak rozpoznać konkretny model. Samą manetkę można zainstalować na obejmie lub bezpośrednio do klamek hamulcowych Shimano, SRAM, Hope czy Magura.

Tak jak wspominałem wcześniej, w skład zestawu, oprócz manetki i adaptera, wchodzi dobrej jakości pancerz z linką Jagwire. Czyli masz wszystko, co potrzeba do rozpoczęcia transformacji Twojego Reverba. Sam adapter wkręca się w podstawę sztycy w miejsce złącza Connectamajig, co umożliwia wpuszczenie sztycy 40 mm w ramę. OK, zanim rzucisz się w wir pracy, sprawdź film instruktażowy. Sztyca Reverb to hydrauliczno-pneumatyczny układ, więc należy postępować ostrożnie.

Manetka ReMote Sustain dla RS Reverb
Manetka ReMote Sustain dla RS ReverbManetka ReMote Sustain - opis i podstawowe cechy

Najważniejsze cechy tej wyprodukowanej w USA manetki rowerowej to:

 • szczelny, wytrzymały, wymagający niewielkiej konserwacji mechaniczny układ aktywujący sztycę
 • łatwe odłączanie kabla w razie potrzeby
 • zmniejszenie o 40 mm wysokości w ramie (w porównaniu ze sztycami wyposażonymi w Connectamajig)
 • prosta 15-minutowa instalacja
 • kompatybilność z Reverb Stealth A2 i B1
 • w zestawie jest pancerz Jagwire z polerowaną linką ze stali nierdzewnej
 • niskoprofilowa dźwignia Wolf Tooth z teksturowaną łopatką o wysokiej przyczepności
 • łatwe w montażu mocowanie linek
 • oś obrotu o dużej średnicy 21 mm z łożyskiem Enduro
 • wyłamywana oś pozwala uniknąć całkowitego zniszczenia manetki w przypadku zderzenia
 • możliwość instalacji bezpośrednio do dźwigni hamulca dla Shimano I-Spec A/B, I-Spec ISII, I-Spec ISEV, SRAM Matchmaker X, Hope, Magura

 

Manetka Wolf Tooth ma mniej więcej taki sam rozmiar i kształt, jak najnowsza manetka firmy RockShox, ale bez rozmiaru i złożoności jej mechanizmu hydraulicznego. Jeśli masz taką manetkę, nie ma powodu, aby przestawiać się na manetkę ReMote Sustain. No chyba, że w mroźne dni nie jesteś przekonany do sprawności układu hydraulicznego. Jeśli jednak nadal używasz starego przycisku, to samo przejście na dźwignię ReMote będzie na duży plus. Działanie jest bardziej intuicyjne, ponieważ odzwierciedla działanie dźwigni zmiany biegów. Precyzyjnie moduluje, więc łatwiej jest wybrać środkową wysokość siodełka, a sama aktywacja wymaga mniej siły.

 

Dwuczęściowy adapter Wolf Tooth Sustain zastępuje hydrauliczny zespół tłoka, który jest wkręcany w tylną końcówkę sztycy. Każdy, kto potrafi trochę majsterkować przy rowerze, powinien być w stanie zdemontować hydraulikę i zainstalować manetkę ReMote Sustain w mniej niż pół godziny, z czego większość czasu zajmie prawdopodobnie wpuszczenie nowego pancerza przez ramę. 

ReMote Sustain zajmuje mniej miejsca niż standardowy hydrauliczny Reverb. Dokładnie 40 mm mniej, jeśli Twój Reverb używa Connectamajig. Wiele nowoczesnych ram ma niski slopping i te 40mm więcej na wsunięcie sztycy w ramę może stanowić o tym czy zainstalujesz sztycę 120mm czy 150mm.

 

Manetka ReMote Sustain zalety

Manetka ReMote Sustain od Wolf Tooth jest mega łatwa do zainstalowania, ponieważ nieruchoma końcówka kabla wchodzi w złącze, które wkręca się w adapter, podczas gdy regulacja luzów na lince odbywa się przy manetce.

Dźwignia manetki ReMote Sustain jest porządnie wykonana, z dużym łożyskiem kulkowym Enduro i teksturowaną łopatką pod kciuk, łatwą w obsłudze nawet w rękawiczce. Obejma jest dość wąska i zajmuje mało miejsca na kierownicy i w większości przypadków umożliwia montaż przed i za dźwignią hamulcową.

W systemie Wolf Tooth nie ma sprężyny powrotnej, więc trzeba skasować cały luz na lince, aby dźwignia manetki ReMote Sustain pracowała jak należy. Masz do tego baryłkę, jak w manetce przerzutki. Po perfekcyjnym dostrojeniu, pilot Wolf Tooth pozostaje responsywny i intuicyjny i prawdopodobnie nigdy nie będzie wymagał ponownej regulacji.

 

Dźwignia manetki działa niewiarygodnie płynnie dzięki dużemu łożysku 21 mm zastosowanemu w osi. Uruchomienie sztycy wymaga znacznie mniejszej siły, a dropper reaguje szybciej. Wszystko to oznacza, że możesz szybciej i łatwiej dostroić wysokość, co zapewnia przyjemniejsze wrażenia z jazdy.

Poza poprawioną ergonomią, wyczuciem i precyzją, są inne, bardziej praktyczne korzyści płynące z instalacji tej manetki do roweru. Mianowicie, poprowadzenie pancerza przez ramę jest znacznie łatwiejsze i czystsze niż bałagan z przewodem hydraulicznym. Zamiana sztycy między rowerami lub usuwanie jej na czas podróży jest teraz znacznie łatwiejsze dzięki manetce ReMote. Demontaż Connectamajig zwalnia do 40 mm przestrzeni wewnątrz ramy, więc wielu rowerzystów może zwiększyć skok sztycy - powiedzmy, ze 125 mm skoku do 150 mm.

 

Manetka ReMote Sustain czy warto?

Ogólnie rzecz biorąc, manetki rowerowe od WTC to lubiane nie tylko przez zawodników rozwiązanie. Wiele opcji ustawień, części zamienne i ergonomia na najwyższym poziomie stoją za sukcesem rynkowym tej manetki.

Możliwe, że dla niektórych elementy perforacje na łopatce manetki ReMote Wolf Tooth mogą nie być zbyt przyjemne w dotyku, gdy jeździ się bez rękawiczek, ale też bez przesady. Biorąc pod uwagę, ilu zawodników używa samoprzylepnego papieru ściernego (grip tape, tak taki jak na deskorolkach) na manetkach, można jednak sądzić, że większości takie rozwiązanie będzie pasowało.

Podsumowując, jeśli masz rower z najnowszą manetką RockShox Reverb, pewnie możesz się obyć bez ReMote Sustain. Ale dla każdego, kto rozważa ulepszenie swojego starszej sztycy Reverb lub narzeka na wolniejsze działanie Reverba w niskich temperaturach, zdecydowanie najlepszą opcją jest instalacja Wolf Tooth ReMote Sustain. Jeśli zastanawiasz się, jaką manetkę do sztycy regulowanej kupić, sprawdź ofertę od Wolt Tooth Components w naszym sklepie internetowym.do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl